Nowa atrakcja w Poznaniu to miejsce wyjątkowe. Centrum Szyfrów Enigma, które powstało w budynku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, nawiązuje do osiągnięcia absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego. Uczelnia jest partnerem tej inwestycji.

Nowa atrakcja w Poznaniu – co warto wiedzieć?

Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski to kryptolodzy, którzy poznali technikę, przy pomocy której Enigma kodowała wiadomości i złamali szyfr Enigmy.

– Centrum, które otwieramy, jest wyrazem uznania dla nauki, bo to dzięki matematyce, dzięki teoriom matematycznym złamano to, co wydawało się nie do złamania. Było to możliwe dlatego, że w Uniwersytecie Poznańskim utworzona została szkoła matematyczna, która działała w ramach Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego, założona przez znakomitego matematyka prof. Zdzisława Krygowskiego. Nasz uniwersytet bardzo wiele mu zawdzięcza – mówił prorektor prof. Tadeusz Wallas.

Połączenie historii i współczesności

Nowa atrakcja w Poznaniu została oficjalnie otwarta 24 września 2021 roku. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się już na etapie prac. To miejsce, które łączy historię i nowoczesność. Eksponaty muzeum opowiadają o sukcesie matematyków. Wystawa została podzielona na trzy części. Pierwsza część przedstawia historię szyfrów. Druga część ekspozycji służy przybliżeniu historii złamania kodów Enigmy. Podczas oglądania trzeciego etapu wystawy zobaczycie rewolucję informatyczną. To nie wszystko.

Nowa atrakcja w Poznaniu to multimedialna ekspozycja z interaktywnymi elementami, a na zwiedzających czeka intelektualne wyzwanie. Odwiedź Centrum Szyfrów Enigma i podejmij rękawice.

Centrum mieści się w budynku Collegium Martineum UAM, ul. Święty Marcin 78. Operatorem CSE jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podejmuje szereg inicjatyw upamiętniających kryptologów. W 1983 roku w budynku Collegium Minus uroczyście odsłonięto tablicę pamięci kryptologów. Na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM powstało Centrum Kryptologii, a z z okazji 75. rocznicy złamania szyfru niemieckiej maszyny kodującej WMiI zorganizował cykl corocznych wykładów z informatyki ich imienia. W 2018 r. UAM uhonorował pośmiertnie Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego medalem Alumno bene merenti dla najwybitniejszych absolwentów uczelni.