Bioinformatyka na UAM to kierunek, który z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem kandydatów. Podczas rekrutacji na rok akademicki 2021/2022 na jedno miejsce aplikowało 7 osób. Nic dziwnego. To studia, które zapewnią absolwentom niekwestionowany sukces na rynku pracy. Już w trakcie studiów licencjackich nauczysz się samodzielnego rozwiązywania problemów z pogranicza informatyki i współczesnej biologii.
Bioinformatyka — dla kogo?
Bioinformatyka jest kierunkiem dla kandydatów zainteresowanych biologią molekularną i technikami informatycznymi, którzy chcą podejmować wyzwania nowoczesnej biologii. Kierunek wyróżnia się bogatą i różnorodną ofertą przedmiotów i zajęć o charakterze praktycznym.
Co ważne — program studiów odpowiada potrzebom pracodawców. Został on opracowany przy współpracy uczelni z pracodawcami i firmami bioinformatycznymi (m.in. Ardigen, GenXone S.A.). Dzięki temu skorzystasz z dodatkowych form kształcenia, jak kursy i staże w firmach z branży bioinformatycznej). Ponadto możesz też skorzystać z oferty zajęć fakultatywnych i wyspecjalizować się w konkretnych aspektach bioinformatyki – np. analizie danych genomowych, algorytmice czy bioinformatyce strukturalnej.
Jak wygląda nauka?
Pytanie, które najczęściej zadają nam kandydaci na studia brzmi: jak wygląda nauka na tym kierunku? Śpieszymy więc z odpowiedzią. Musisz wiedzieć, że to kierunek nastawiony na zdobywanie umiejętności praktycznych. Obok teorii, która jest podstawą, wiele zajęć na kierunku bioinformatyka to ćwiczenia. Dlaczego? Stosuję się ją np. do projektowania leków, analiz materiału genetycznego w kryminalistyce i medycynie sądowej, medycynie spersonalizowanej oraz w opracowaniu nowych odmian roślin uprawnych, które mają wyższą produktywność i większą odporność na choroby. To kompetencje, których należy nauczyć się poprzez doświadczenie.
Bioinformatyka na UAM a perspektywy zawodowe
Zastanawiasz się, gdzie pracują nasi absolwenci? Są to specjaliści, którzy nie narzekają na brak ofert. Wręcz przeciwnie — liczba propozycji zatrudnienia rośnie razem ze stażem ich pracy. Potencjalni rpacodawcy to:
- krajowe i zagraniczne laboratoria bioinformatyczne, diagnostyczne i badawcze;
- działy badawczo-rozwojowe firm farmaceutycznych zajmujących się m.in. poszukiwaniem nowych leków;
- przedsiębiorstwa zajmujące się tworzeniem i rozwojem oprogramowania bioinformatycznego (np. na potrzeby diagnostyki medycznej);
- jednostki doradcze i projektujące procesy biotechnologiczne;
- instytucje zajmujące się obsługą biologicznych i medycznych baz danych.
Dodaj komentarz