Rekrutacja UAM na rok akademicki 2020/2021 wciąż trwa. Zakończył się I nabór na studia licencjackie oraz część kierunków na studiach II stopnia. Przed kandydatkami i kandydatami jednak jeszcze rekrutacja w kolejnych naborach oraz rekrutacja na wybrane studia II stopnia. Wiemy, że rekrutacja każdego roku wywołuje wiele pytań i wątpliwości.

Doskonale rozumiemy wszystkich, którzy starają się o przyjęcie na studia. To przecież krok w dorosłość, jeden z ważniejszych wyborów w życiu. Chcecie podjąć go w pełni świadomie, ale przede wszystkim chcecie aby decyzja była przemyślana i wyważona. Dlatego staramy się sprawić, aby sam proces rekrutacji nie był dla Was stresujący czy skomplikowany. Wiemy jednak, że zawsze pojawiają się pytania i wątpliwości.

Pytania, wątpliwości? Mamy odpowiedzi!

Rekrutacja na UAM trwa od 1 czerwca i w tym roku jest najdłuższa w historii. Wynika to jednak z wyjątkowej sytuacji, w której się znajdujemy. Zazwyczaj jednak macie trochę mniej czasu na wybranie kierunku oraz dokonanie formalności. Chcecie więc jak najszybciej rozwiać wątpliwości i otrzymać odpowiedź na zadane pytanie. Jesteśmy do Waszej dyspozycji w mediach społecznościowych. Pytać możecie także zostawiając komentarze pod postami na blogu. Mamy też kolejne ułatwienie dla kandydatek i kandydatów na studia.

Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące rekrutacji UAM i przygotowaliśmy odpowiedzi na nie. Umieściliśmy je stronie uczelni w zakładce dla Kandydatów. Mamy nadzieję, że będzie to szybki i komfortowy sposób pozyskiwania informacji na temat rekrutacji UAM. Wiemy jednak, że mogą pojawić się dodatkowe pytania. Jeśli zostawicie je w komentarzu, pojawią się wraz z odpowiedzią także na www.

Rekrutacja UAM: o co pytacie najczęściej?

Tworząc FAQ rekrutacyjny wybieraliśmy najczęściej powtarzające się pytania. Także wśród nich możemy śmiało wskazać te zadawane najczęściej. Oto trzy najczęstsze:

Czy warto podawać wyniki z wszystkich przedmiotów zdawanych na maturze, czy wystarczy podać te brane pod uwagę podczas rekrutacji na kierunek?

Wybór czy podać wszystkie wyniki czy tylko te wskazane w systemie należy do kandydata. Warto jednak wprowadzić wszystkie wyniki, ponieważ System Rekrutacyjny automatycznie wybierze najkorzystniejszą kombinację wyników uwzględnionych na danym kierunku.

Czy na studia dzienne lub zaoczne obowiązuje próg punktowy?

Na studiach dziennych nie obowiązują progi punktowe. Wyniki rekrutacji zależą od wyników matur kandydatów na studia. W związku z tym progi są zmienne. W praktyce próg na dany kierunek wyznacza ostatnia osoba z listy przyjęta do wyczerpania limitu miejsc. Głównym wyznacznikiem jest limit miejsc na danym kierunku.

Na studiach niestacjonarnych obowiązuje rekrutacja na podstawie złożenia wymaganych dokumentów – do wyczerpania limitu miejsc. Oznacza to, że warunkiem przyjęcia na studia jest opłacenie zapisu oraz złożenie – w określonym terminie, przed wypełnieniem limitu miejsc – kompletu wymaganych dokumentów. Nie ma punktacji ani rankingu.

Jakie zdjęcie należy dołączyć do dokumentów rekrutacyjnych?

Zdjęcie w formie elektronicznej o rozdzielczości min. 236×295 pikseli spełniające wymagania stosowane przy wydawaniu dowodów. Zdjęcie będzie wykorzystane do wydrukowania ankiety osobowej oraz po przyjęciu na studia – do wydrukowania Elektronicznej Legitymacji Studenta. Szczegółowe informacje będą podane w odpowiedniej sekcji Systemu Rekrutacyjnego. Zdjęcie musi zostać zaakceptowane przez UAM. Informacja o akceptacji lub odrzuceniu i powodach odrzucenia będzie widoczna na koncie kandydata. Ważne – brak weryfikacji zdjęcia nie blokuje możliwości wydruku ankiety osobowej (ankieta osobowa widoczna jest w zakładce „Moje zapisy” przy konkretnym zapisie na kierunek). Zaakceptowane zdjęcie na profilu kandydata nie podlega zmianie. Jeżeli istnieje ważny powód dla takiej zmiany należy skontaktować się z Działem Nauczania.

System Internetowej Rekrutacji to miejsce, w którym znajdziecie wykaz kierunków, ale też szczegółowe informacje o zasadach rekrutacji