Kierunki humanistyczne stanowią solidną część oferty Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jeśli już zajmujesz się przygotowaniem do matury, poznaj te zasady! UAM przygotował kilkadziesiąt propozycji kierunków, ale wybraliśmy najbardziej popularne. Przygotowaliśmy informację o wymaganiach dotyczących rekrutacji i przedmiotów na maturze.

Kierunki humanistyczne — dla kogo?

Kierunki humanistyczne na UAM to propozycja, którą szczególnie docenią miłośnicy sztuki, kultury, historii, a także osoby interesujące się filologią, teologią, państwem. Warto też wspomnieć, że absolwenci kierunków humanistycznych ze względu na swoje wszechstronne wykształcenie są cenionymi pracownikami na rynku pracy. Ich kompetencje odpowiadają także różnorodnym oczekiwaniom pracodawców.

Kierunki humanistyczne — przedmioty na maturze

Archeologia:

od zawsze marzysz o odkrywaniu tajemnic sprzed setek lat i nie boisz się pracy przy wykopaliskach? Złóż dokumenty na archeologię. Wymagane przedmioty to język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny. Możesz część pisemną zdawać w wariancie podstawowym lub rozszerzonym, ale dzięki egzaminowi na poziomie rozszerzonym przy przeliczaniu wyników otrzymasz więcej punktów. Podczas rekrutacji uczelnia bierze pod uwagę także wynik z egzaminu pisemnego z dowolnego przedmiotu innego niż: język polski, język obcy nowożytny i matematyka.

Filologia angielska:

znasz język angielski, ale wciąż czujesz niedosyt? Jeśli z przyjemnością poznajesz niuanse języka lub też chcesz pracować nad swoim akcentem i komunikacją werbalną w języku angielskim, poznaj zasady rekrutacji. Podczas rekrutacji przeliczymy Twoje punkty zdobyte na egzaminie z języka polskiego (pisemny) na poziomie rozszerzonym oraz języka angielskiego w wersji rozszerzonej (egzamin pisemny). Pod uwagę bierzemy też wyniki egzaminu ustnego z języka angielskiego. Oczywiście przelicznik dla poziomu rozszerzonego jest korzystniejszy.

Filologia polska:

to oczywiście studia, które pozwolą Ci jeszcze lepiej poznać język polski. Poznaj jego historię, trendy kształtujące się na przestrzeni czasu, ale też literaturę od najstarszej do najnowszej. Studia pozwolą Ci w przyszłości odnaleźć się w wielu profesjach. Polonista jest świetny dziennikarzem, wydawcą, logopedą, animatorem kultury, twórcę tekstów czy nauczycielem. Wstępem do przyszłej pracy są studia. Podczas naboru na studia uczelnia oceni wyniki egzaminu z języka polskiego w wariancie podstawowym lub rozszerzonym. Do punktacji dodajemy też ocenę z egzaminu z  przedmiotu do wyboru: historia, historia muzyki, historia sztuki, język obcy nowożytny, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.

Filozofia:

od zawsze z ciekawością obserwujesz świat i zachodzące w nim procesy? Zadajesz pytania dotyczące otaczającej Cię rzeczywistości i szukasz odpowiedzi? Na tym kierunku nauczysz się, formułować pytania, ale też zbierać odpowiedzi, rozumieć myśli innych. Jeśli marzysz o tych studiach, dowiedz się, co bierzemy pod uwagę podczas rekrutacji. UAM w zasadach przeliczania punktów jako przedmioty wskazuje jeżyk polski oraz język obcy nowożytny (egzamin pisemny) w wersji podstawowej lub rozszerzonej. Trzeci przedmiot, który liczy się podczas rekrutacji, możesz wybrać spośród: biologia, chemia, geografia, fizyka, fizyka i astronomia, filozofia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.

Historia:

poznawanie przeszłości to Twoja pasja? Lubisz wciąż poznawać nowe fakty z przeszłości? Jeśli daty i chronologia nie sprawiają Ci trudności, pomyśl o studiach na kierunku historia. Uwzględnij podczas przygotowań do matury solidną powtórkę z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Możesz je zdawać w wariancie podstawowym lub rozszerzonym. Jako trzeci przedmiot podczas rekrutacji UAM przelicza wyniki z dowolnego przedmiotu innego niż: język polski i język obcy nowożytny. Pamiętaj, zawsze lepie przeliczamy punkty z matury rozszerzonej!

Kulturoznawstwo:

dzięki tym studiom otrzymasz wiele możliwości zawodowych, które zapewnią Ci obcowanie z kulturą. Dowiesz się, jak animować, ale też edukować w zakresie kultury. Możesz też zostać kuratorem lub krytykiem kultury. Aby dostać się na studia, na maturze zdawaj język polski i język obcy nowożytny (pisemny) – egzamin podstawowy lub rozszerzany. Trzeci przedmiot na egzaminie wybierz z listy: historia, historia sztuki, matematyka, filozofia, geografia, historia muzyki, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.

Przejdź do wyszukiwarki kierunków i poznaj zasady rekrutacji innych kierunków!